Magazin

Srpska kuhinja – najpoznatija tradicionalna srpska jela

окт 10, 2017

Tradicionalna srpska jela čuvena su svuda u svetu i jedan od najvažnijih razloga zašto se turisti vraćaju svojim domovima odavde puni pozitivnih utisaka.

srpska tradicionalna jela - sarma

U Beogradu postoji obilje restorana specijalizovanih za najpoznatija srpska jela, a ovde je lista najtraženijih specijaliteta koje nudi srpska kuhinja.

Karađorđeva šnicla

Najpoznatiji srpski kuvar Milovan Mića Stojanović izmislio je Karađorđevu šniclu još 1956. godine u restoranu Golf, kada je od redovne gošće dobio narudžbinu za koju nije imao sve neophodne sastojke. Iskoristio je samo meso, kajmak, jaja, brašno i prezle za ovo, sada čuveno srpsko jelo, koje se služi u restoranima širom sveta.

Mića Stojanović kuvao je, između ostalog, za Tita, Gadafija, Brežnjeva, kraljicu Elizabetu i Slobodana Miloševića, a tokom svoje karijere osmislio je oko 200 potpuno novih jela.

Gibanica

srpska tradicionalna jela gibanica

Iako bi se najjednostavnije mogla opisati kao pita sa sirom, svako ko je zagrizao topao komad domaće gibanice zna da je ona mnogo više od toga.

U gibanicu ne ide bilo koji sir – u nju se stavlja domaći, kravlji sir koji se uglavnom nabavlja od seljaka s pijace, i on sam je specijalitet koji ljudi koji žive van Balkanskog poluostrva mogu da probaju samo ako svrate ovde. Osim sira, u gibanicu idu nešto deblje kore od onih za pitu, jaja, voda i ulje.

Gibanica se pravi natapanjem kora u mešavinu sira, jaja i vode i smeštanjem zgužvanih, nafilovanih kora u tepsiju (otuda njen drugi naziv ,,gužvara”). Najlepša je uz jogurt ili pivo, a može se jesti za svaki obrok.

Leskovački roštilj

Neki smatraju da je reći ,,leskovački roštilj” pleonazam – naime, on se toliko izdvaja po svom sočnom, pikantnom junećem mesu da se uzima kao jedini pravi roštilj, a sve drugo je samo pečeno meso.

Originalni leskovački roštilj pravi se isključivo od crvenog, junećeg mesa i začinjava jednako čuvenom, ljutom leskovačkom paprikom; meso se seče na panju i peče na roštiljima sa žarom od drvenog ćumura. Roštilj se jede uz luk i sveže salate od povrća, najčešće je to kupus ili šopska salata.

Pečenje

Srpska jela sa mesom nadaleko su čuvena po jakom, dobrom ukusu i kvalitetu, a najpopularnije je pečenje. Recepti za srpska jela retko ne uključuju dobro parče svinjetine, jagnjetine ili teletine.

Praseće ili jagnjeće pečenje je nezaobilazno jelo na srpskim svadbama i slavama. Deci i dragim osobama, kao znak ljubavi, često gurkamo u tanjir ,,krtinu” – najlepše komade mesa, bez masti ili žila. Jede se uz ren i kupus salatu i umače u so.

Pečenje se kupuje u komadima ili se za vreme proslava vrti prase na ražnju i zaliva pivom.

,,Beli mrs”: sir, kajmak, jogurt

srpska tradicionalna jela sir

Kada smo već kod srpskih sireva, ne možemo da ne posvetimo odeljak kvalitetnim srpskim mlečnim proizvodima, koji se u restoranima najčešće poručuju kao predjela.

Iako su evropske zemlje poput Francuske, Grčke, Holandije i Italije poznate po sopstvenim vrstama sira koji se jedu svuda u svetu, srpski mladi, sremski i sjenički sir po mnogima ima sopstveno mesto u srcima svih pravih ljubitelja sireva.

Kajmak je još jedna od namirnica jedinstvenih za balkansko područje: jede se mlad, kada je nežnog, kremastog ukusa, ili stariji, kada ima određen šmek i jači ukus. Kupi se sa sveže skuvanog mleka.

Bez jogurta većina srpskih porodica ne može da zamisli doručak, i to ne bilo kog; svima je poznato razočarenje kada na letovanju proba inostrani jogurt i shvati da to nema veze sa onim što pije kod kuće.

Sarma i podvarak

Iako su ovo tipično zimska praznična jela, retko ko će odbiti domaću sarmu ili tanjir podvarka i ,,kad im vreme nije”.

Varijantu sarme su na naše prostore doneli Turci, ali se kod njih ovako naziva i posebna vrsta slatkiša – dok je kod nas sarma jedna i jedina! Bez nje ne prolazi nijedna zimska svetkovina, a najveći ljubitelji kažu da je lepša što duže stoji.

Smesa mlevenog mesa, pirinča i začina uvija se u listove kiselog kupusa, uredno se slaže u veliki lonac i krčka satima, s dodatkom pokojeg komada slanine ili suvog mesa. U letnjoj varijanti, koristimo listove vinove loze i jedemo uz hladno kiselo mleko.

Kada u kući zamiriše podvarak, znamo da je zima na vratima. Pravi se od ćuretine, sitno seckanog kiselog kupusa i slanine.

Ovo ni izbliza nije sve što tradicionalna srpska kuhinja nudi, pa vam predlažemo da se u ovim hladnim danima zaputite u tople kafane u Beogradu i probate još neka tradicionalna srpska jela. Iskusite još mnogo toga što Beograd i Srbija imaju da ponude, pronađite svoj kutak kod nas.

Komentari

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *